Pieta v Dřevohostickém lese..............

Již je tomu letos 62 let, od letecké katastrofy, která nedopřála dát štěstí, třem mladým letcům, vrátit se na domovskou základnu, letiště Bochoř- Přerov a to, por. Miloslavu Matějkovi, npor. Františkovi Spurnému a strš. Bohumilu Utinkovi pouhé cca dvě minuty chyběli pro představu vzdálenosti vzdušnou čarouZřítili se v Dřevohostickém lese v bombardovacím proudovém letounu IL-28 trupového značení 2218, dne 19.11.1957.
Sraz byl naplánován na 16.11.2019 13:00 hodinu v Dřevohosticích na náměstí u radnice, odkud se část přítomných, pomocí SDH dopravili, přímo k místu piety, kteří ať už ze zdravotních důvodů, či věku, netroufli na pochod lesem a také pro hosty.
Počasí přálo, a jako by připomínalo jaro, a ne podzim.Sešlo se na třicet pět lidí.
Pieta proběhla, pod vedením generálmajora Ing Jiřího Kubaly a našich kolegů.Přítomnosti členů, SDH Dřevohostice a starosty Petrem Dostálem a ostatních.
Děkujeme opět všem účastníkům, kteří tradičně chodí k tomuto místu, pochodem dokud zdraví a síly stačí.
Těmto lidem patří velký obdiv a dík, že každým rokem podstupují tento pochod cca tři kilometry k pomníku a zpět, za každého počasí !
Čest jejich památce !

Fotografie od našeho kolegy a kamaráda Zdeňka Koldy

tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Den válečných veteránů..............

11.11.2019, jsme oslavili, Den veteránů na náměstí Františka Rasche.
František Rasch, námořník, revolucionář a účastník vzpoury námořníků rakouského válečného loďstva v Boce Kotorské. Byl popraven 11. února 1918 v Boce Kotorské. Jeho jméno nese jedno z přerovských náměstí, na němž je umístěn i jeho památník.
U tohoto pomníku, jsme pod vedením, našeho generálmajora Ing. Jiřího Kubaly a dalšími členy, našeho spolku, položili kytici.
Opět děkujeme, všem našim kolegům za účast, na tomto velmi významném místě, města Přerova a rodáka z Přerova, námořníka Františka Rasche nar. 9.12.1889.
Popraven 11.2.1918 Boka Kotorska.
Čest jeho památce !

Fotografie poskytla, Pavla Roubalíková

tiskový mluvčí Ladislav Ležák 

Oslava vzniku, samostatného Československa..............

101 výročí vzniku Československa, jsme společně s vedením města Přerova, 28.10.2019 tradičně oslavili, Den vzniku, samostatného Československa.
Pod vedením našeho generálmajora Ing. Jiřího Kubaly a našimi dalšími členy spolku, jsme položili kytici k pamětní desce T. G. Masaryka, na T. G. Masarykově náměstí.
Tato akce začala v 17:00 hodin
Přálo nám, krásné teplé počasí a večer, když jsem odcházel, tak u Sokolovny vrzal cvrček, jakoby oznamoval, že zima je ještě daleko za dveřmi.
Všem zúčastněným, děkujeme za to, že si každoročně tyto svátky připomínají a nezapomínají na to, že se o samostatnost Československa zasloužili
T. G. Masaryk, E. Beneš a M. R. Štefánik 28.10. 1918.
Čest jejich památce !
Fotografie poskytla paní Pavla Roubalíková
tiskový mluvčí Ladislav Ležák 

Poslední rozloučení, pana plk v.v.. Aloise Dubce v Luhačovicích ...

27.9.2019, proběhlo polední rozloučení, s panem plk.v.v. Aloisem Dubcem, který se narodil 28.6.1923 Vlachova Lhota - zemřel 19.7.2019 ve věku úctyhodných 96 let.Pohřeb, byl ve Strašnickém, krematoriu v Praze - https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/614032/odesel-kamarad-a-vlastenec-na-pohrbu-pilota-dubce-96-tekly-slzy-i-generalovi.html

Náš předseda, generálmajor Ing. Jiří Kubala se zúčastnil této piety v Luhačovicích, s našimi kolegy spolku.Alois Dubec, byl dlouholetým kamarádem, našeho spolku a také přítelem Jaroslava Schöna, který mě umožnil ho poznat osobně,.Byl to opravdu, velmi inteligentní člověk !V roce 2016, byl vyznamenán, řádem bílého lva presidentem Milošem Zemanem.Když jsem se ptal, Aloise Dubce, jak probíhala návštěva v Praze k udělení státního vyznamenání, Řádu bílého lva, presidentem Milošem Zemanem, tak odpověděl: Jestli vím, co panu presidentovi pošeptal do ucha, a já na to, že nevím, a on říkal, že mu pošeptal, (zavtipkoval) ,,ať se nebojí, že mu Ivanku nechá" !Také o presidentu Miloši Zemanovi, hovořil velmi pěkně a také říkal, že je to velmi inteligentní člověk a diplomat....

Děkujeme rodině plk. v.v. Aloise Dubce a PhDr. Ladislavu Slámečkovi, za pozvání.
https://youtu.be/oimkg386b7Q

Zavzpomínejme na něj, ve fotografiích....
,,Čest jeho památce"
tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Poslední rozloučení s panem mjr. Milanem Švancárem...

16.9.2019 zemřel náš člen mjr. Milan Švancár, po dlouhé nemoci.Dne 23.9.2019 jsme se rozloučili s našim kamarádem ze spolku Letci Přerov, Milanem Švancárem, který létal v mládí na bezmotorových letounech, pak na vojenských stíhacích motorových letounech, Mig-15 - Su -7.Náš generálmajor Ing. Jiří Kubala k zarmoucené rodině Švancárových přednesl smuteční proslov.Měl velmi krásný vojenský pohřeb, s průletem tří letounů L-159 ALCA, a čestné salvy.

Parte.
Čest památce !
tiskový mluvčí: Ladislav Ležák

Den Československého letectva v Kunovicích...

Dne, 17.9.2019, jsme oslavili Den Československého letectva v Kunovicích s našim předsedou generálmajorem Ing. Jiřím Kubalou a kolegy spolků, Brna, Olomouce, Prostějova a Příbora.Bylo ráno pošmourno, ale potom se udělalo krásné počasí, jaké jsme si přáli.Sešli jsme se u brány leteckého průmyslu, LET Kunovice, kde jsme utvořili dvě skupiny.Měli jsme příležitost navštívit tento areál za přítomnosti průvodce, který nás provedl výrobními halami s odborným výkladem.Byli k vidění nejen nové letouny ve výrobě L-410, první vzlet 16.4.1969 (vyrobeno přes 1200 ks.), ale také letouny na renovaci.Ať už generálních oprav tuzemských , nebo zahraničních společností, právě zmíněných L-410.V současné době se vyrobí ročně cca patnáct těchto krásných letounů.Bylo to velmi krásné, ale hlavě poučené pro nás laiky, jak taková výroba různých dílů probíhá, co všechno je potřeba vyrobit na místě a co dokoupit.Bude-li přát štěstí, tak je naplánovaná opět výroba L-610, která vzlétla poprvé 28.12. 1988.Exkurze trvala cca dvě a půl hodiny, a poté jsme se přesunuli do prostoru Muzea na oběd.Po obědě, jme se opět mohli kochat letouny v Muzeu Kunovice, kde také náš člen mjr. Z. Potěšil v roce 1989 přistál se stíhacím letounem Su-7....Dále byly k vidění letouny, L-410, L-610, AERO-45, MORAVA L-200, C-11, MI.4 Turbo Čmelák Z-137, MIG-15-19-21, Su-7, IL-14, L-29 atd.Zde, také v leteckém Muzeu, byl natočen v roce 2011 film, Vetřelci a lovci: ,,Užij si se psem".Tento film byl inspirován skutečnými událostmi.Nesmím samozřejmě zapomenou, také na legendární dopravní letadlo Tu-154 ( vyrobeno-1026 ks), které vozilo naše vládní činitele, a hlavně naše reprezentanty na zimních olympijských hrách v Naganu v roce 22.2.1998, kde vybojovali v ledním hokeji ,,Zlatou medaili pro Českou Republiku" !Od té doby se Haškovi neřeklo jinak, než přezdívkou ,,Dominátor",,Jen maličkou chybu to má, že se naši reprezentanti z Nagana, když se letoun převážel do Muzea na památku - nepodepsali".

Pár fotek...

Děkujeme všem za účast !
tiskový mluvčí: Ladislav Ležák

Uctění památky letcům v Poličné....

Po usnesení Výboru, našeho spolku, jménem výkonného předsedy Lubomíra Hrubana, Jaroslava Schöna a ostatních členů Výboru, jsme byli pověření se ujmout aktu, položením kytice k pamětní desce v Poličné, zahynulým letcům, kpt. Stanislava Havlíčka a kpt. Oldřicha Loserta.Jako tiskový mluvčí Ladislav Ležák s mou manželkou Ludmilou Ležákovou, také členi Výboru, jsme tento pietní akt uskutečnili 10.8.2019 u pamětní desky letcům kpt. Stanislava Havlíčka a kpt. Oldřicha Loserta, od jejichž nehody letos uplyne 26.8.2019 - 61 let.V Poličné 26,8,1958 zde tragicky zahynuli v proudovém bombardovacím letounu IL-28.
Čest jejich památce !Na výboru jsme se dohodly, že větší pietní akce budeme organizovat po pěti letech z administrativních a časových důvodů, také z ohledem na rodinu - na jejich vzdálenost od místa konání.Tímto našim krokem, byly rodiny seznámeni a neshledaly v tom nic závadného.Také jsem slíbil, pozůstalým rodinám že se každým rokem v měsíci srpna zastavíme v Poličné, a kytici k pamětní desce za náš spolek Letci Přerov gen. Janouška, z.s. a také za rodiny Havlíčkových a Losertových položíme.
Děkuji všem za pochopení.....
tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Fotogalerie...

Poslední rozloučení s Karlem Malúškem Str. ...

Za náš spolek Letci Přerov - gen. Janouška, z.s. jsem byl jménem výkonného předsedy Lubošem Hrubanem a členem výboru Jaroslavem Schönem jako tiskový mluvčí pověřen, člen výboru Ladislav Ležák s mou manželkou, taktéž členkou výboru Ludmilou delegován , abychom se zúčastnili posledního rozloučení, našeho přítele a kamaráda, pana Karla Malúška, které se konalo 6.7.2019 ve 14:00 v chrámu Páně Nanebevzetí Panny Marie na náměstí ve Valašském Meziříčí.

Po mši svaté jsme ho doprovodili k místu posledního odpočinku na místním hřbitově.

Po tomto posledním rozloučení, jsme byli pozváni na smuteční hostinu.

Pronesl jsem k našemu příteli a kamarádovi panu Karlovi Malúškovi Str. kondolenci k zarmoucené rodině Malúškových za náš výbor Letci Přerov - gen. Janouška, z.s, také za rodinu Stanislava Havlíčka.

Snachy Hanky Losertové a plk. Ing. Jaroslava Dvořáka, který vedl vyšetřování havarovaného bombardéru IL-28, který v Poličné havaroval 26.8.1958.

Karel Malúšek se nám nesmazatelně zapsal do našeho spolku, když nám byl nápomocen při zrodu pamětní desky, zahynulým letcům, Stanislava Havlíčka a Oldřicha Loserta při letecké katastrofě v Poličné, která byla odhalena v roce 2011.

Tímto za náš spolek děkujeme Karlovi Malůškovi Mld. za krásné přijetí a odpoledne, strávené ve společnosti místního sboru SDH a s Karlovými přáteli a příbuznými v místní hospůdce v Poličné ,, U Slunce "

,,Čest tvé památce Karle"

Uctění památky Josefa Valčíka...

S našim výkonným předsedou L. Hrubanem a ostatními kolegy, dne 25.5.2019. jsme uctili památku im. memoriam plk. Josefa Valčíka v obci Smolina, který se podílel na operaci Anthropoid - ,, Atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha"

Vzpomínka na naše hrdiny - od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha uplynulo 77 let.

V 10:00 začala mše svatá pana faráře Mgr.Karla Janíčka. Po této mši svaté byly položeny věnce a kytice. Zazněla večerka a státní hymny Slovenska a České republiky. Po zdravici hostů přednesly děti z místní školy krásné básně.

Opět děkujeme paní starostce ve Valašských Kloboukách E. Olšákové za pozvání na tuto pietu.

Fotogalerie...

Zpracoval tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Uctění památky, obětem zaměstnanců Meopty v Přerově...

13. 5. 2019 proběhla pieta zaměstnancům Meopty, kteří padli ve druhé světové válce. Zahájení proběhlo ve vestibulu Meopty 9:55, kde je busta majitele Meopty Paula Rausnitze přezdívaného ,,přerovským Baťou", který se narodil 9. března 1928 v Jablonci nad Nisou a zemřel 11. 11. 2018. Byli zde u busty položeny kytice k uctění jeho památky. Pod vedením našeho předsedy generálmajora Ing J. Kubaly byla dále položena kytice k pomníku, padlým zaměstnancům Meopty ve druhé světové válce.Čest jejich památce !

Fotografie: Lukáš Chadim

Zpracoval tiskový mluvčí Ladislav Ležák 

Plastic people of Tovačov...

Našim dalším příspěvkem nemůže být opomenut, desátý ročník výstavy v Tovačově.Výstava plastických modelů, krásných maleb letounů, vozidel a jiné, které maloval p. Z.Macháček. Našim cílem je na tyto akce pamatovat a udělovat naši cenu za námi vybraného vítěze ve vyhotovení modelů a přiblížení se zmenšeného reálu tak, jako by to bylo skutečné a věrné.Na tomto desátém ročníku výstavy, jsme odměnily p. Ivana Koláčka za model letounu, Mitchell B- 25.Oceněný dostal pohár a také knihu ,, Malé ohlédnutí do století Československého letectví "
Cenu předali: Generálmajor Ing. J. Kubala, L. Hruban a J. Schön.
Děkujeme za pozvání, desátého ročníku Plastic people of Tovačov...

Fotogalerie...

Zpracoval tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Memoriál plk. Josefa Balejky...

Dne 12. 5. 2019 v 8:30, jsme se zúčastnili 5 ročníku, memoriálu plk. Josefa Balejky na střelnici ve Valašských Kloboukách.Startovné:100 Kč.Náboje 5+15+10 180 Kč.Měli jsme velkou radost, že naše řady posílil náš dlouholetý kamarád PhDr. Ladislav Slámečka, který posílil naše řady a zúčastnil se také !Další naši zúčastnění byli, p. Kačer, p. Hruban, p.Tandler a p. Ležák.Bylo také k dispozici malé občerstvení s grilovanými steaky, které byly výborné !
Účast byla, jako každým rokem velmi hojná.

1.místo ( 185 bodů ) - Miroslav Marejka - SSK Kelč

2.místo ( 185 bodů ) - Karel Kašpárek - KVZ - Loučka

3.místo ( 182 bodů ) - Petr Krajči - AVZO - Val.Klobouky

Děkujeme místním členům za krásnou atmosféru i v nepřízni počasí, kdy nám neustále pršelo.Také hlavně za pozvání......Těšíme se na šestý ročník v roce 2020 střelecké soutěže Memoriálu plk. Josefa Balejky.

Fotogalerie...

Zpracoval tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Jaroslav Šála - Spolehlivý dělník nebe...

Ve spolupráci Letci Přerov - gen. Janouška, z.s. a Vojenskými výsadkovými veterány plk. Vladimíra Maděry Zlín, předsedou pplk. Josefa Krauseho s jeho družinou a našeho výkonného předsedy Luboše Hrubana s našimi členy spolku, byla 9. 5. 2019 zahájena vernisáž. 105. výročí narození slavičínského rodáka, plk. letectva in memoriam, stíhacího pilota 310. perutě RAF Jaroslava Šály, byla zahájena vernisáž, tomuto spolehlivému dělníkovi nebes v místní knihovně ve Slavičíně v 18:00 hodin. K vidění byly fotografie a dokumenty a také jeho rodiny, jeho dcery, kterou nikdy nespatřil...

Vlivem nepřízni osudu, kdy mu chybělo odlétat v nasazení pouhé necelé dvě hodiny z 200 hodinových bojových letů, aby mohl pilot odejít do důchodu, zahynul v souboji a jeho ostatky se nikdy nenašly. Byl prohlášen za nezvěstného.

Na místním hřbitově v 15:00, jsme společně s pane PhDr. L. Slámečkou a starostou T. Chmelou vyslyšeli osudy nejen místních zahynulých obyvatel...

Také zde byli pochování příslušníci, Sovětské, Americké a Rumunské armády.

Dále probíhalo, zastavení se u dalších pilotů, rodáků Slavičína u pamětních desek.

Příslušníka 311. ČS. bombardovací perutě In. memoriam plk. Josefa Šebestíka nar. 16. 5. 1914. Zahynul 4.12. 1944 při nočním cvičném letu LIberátoru GRV PP - 0 FL 981 Tain Skotsko.

Pilota Československého vojenského letectva - stíhací eso tří front, plk. Josefa Stehlíka. Ve druhé světové válce bojoval ve Francii, Velké Británii a Slovenském národním povstání. Narodil se 26.3. 1915 v Pikárci u Žďáru nad Sázavou. Zemřel 30.5. 1991 ve Slavičíně.

Poslední zastavení u rodného domu pplk. gšt. in. memoriam Jana Slavíka. Narozen 12.4.1908 Slavičín - zemřel 30.11.1944 ve věznici Mírov. V době druhé světové války účastník domácího odboje, člen ilegálních organizací obrana Národa, petiční výbor Věrni zůstaneme, Svaz letců Republiky Československé.

Pamětní deska na jeho počest byla k 70 výročí jeho exhumace 1946-2016 odhalena a také jsme se toho zúčastnili....

I přes nepřízeň počasí se pietní akce vydařila.

ČEST JEJICH PAMÁTCE !

Je mou milou připomínkou a povinností vyzdvihnou, našeho kamaráda PhDr. Ladislava Slámečka, který spolupracuje s předsedou Klubu vojenské historie protifašistického odboje a předsedou Zo Slovenského svazu bojovníků proti fašismu, Trenčín 1,pana plk. Ing. Miroslava Ondráša, který daroval vyznamenání Jana Žižky za dlouholetou a obětavou spolupráci s tímto klubem PhDr. Ladislavu Slámečkovi.

Ladislave, s úctou a hlubokou pokorou gratulujeme k vyznamenání, které si plně zasloužíš !

Děkujeme s hlubokou úctou a pokorou panu PhDr. L. Slámečkovi za velmi pěkné odpoledne, uctění padlým za druhé světové války a za zahájení vernisáže, pana In. Memoriam plk. Jaroslava Šály...

Fotogalerie...

Zpracoval tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Vzpomínka a uctění obětí druhé světové války v Přerově 8. 5. 2019...

Tradičně každým rokem si připomínáme smutné události druhé světové války od osvobození Sovětskou armádou v roce 1945 v městě Přerov. Předseda našeho spolku, generálmajor Ing. Jiří Kubala, s ostatními členy našeho spolku, položil kytice k pomníkům generála Karla Janouška, na místním hřbitově padlým obětem Přerova a u pomníku neznámého vojína, představujícího sovětského neznámého vojína v Želatovské (Jeremenkově) ulici naproti ZŠ.

Po těchto pietách bylo vystoupení mladých dívek, které tančily na reklamní upoutávky. Mažoretky a jiné...

Byla k vidění bojová technika, zbraně, modely letadel a vozidel...

Zásah policejních jednotek a hasičů...

Čest obětem osvoboditelům, kteří neváhali položit svůj život za naši svobodu - našich dědů, otců od rodin a nás budoucích!

Mějte prosím na paměti, že ruská (sovětská) armáda, měla největší ztráty na životech v počtu dvaceti šesti miliónů, a proto k nim přistupujme s hlubokou úctou a pokorou!

Nebýt těchto obětí - dnes bychom tu nežili...

ZEMŘELI, ABYCHOM MY MOHLI ŽÍT

Fotogalerie...

Za spolek Letci Přerov - gen. Janouška, z. s. tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Clay - Eva...

V obci Hostišová dne 12. 4. 2019 jsme se opět zúčastnili 16. ročníku vzpomínkové akce u příležitosti 75. výročí seskoku paradesantní skupiny Clay...

Z příslušníků čs. zahraničního vojska ve Velké Británii ve složení Antonín Bartoš - velitel, Jiří Štokman - šifrant, Čestmír Šikola - radiotelegrafista, která měla rozhodující podíl na přípravách povstání na východní Moravě ke konci druhé světové války...

Navzdory nepřízně chladného a větrného počasí, se sešlo mnoho lidí, kteří přišli uctít památku těmto hrdinům!

Letošní rekordní počet uchazečů o noční pochod na cca 30 - 36 kilometrovou túru se přihlásilo úctyhodných cca 220 chodců.

Děkujeme starostce pí M. Smolkové za pozvání...

Delegace naše spolku M. Smětala, Mgr. Z. Smiřický, Jaromír Vaněk, O. Karlík a Z. Holec...

Fotogalerie...

Za Letci Přerov - gen. Janouška, z.s. tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Slavičínský šikula...

Letos se ve dnech 30. a 31. 3. 2019 konal již 19. ročník modelářské soutěže Slavičínský šikula. Soutěž se již dříve konala pod záštitou Svazu letců ČR a po změnách organizačních struktur se letos konala pod záštitou Českého svazu letectví. Soutěže se zúčastnila také delegace našeho spolku Letci Přerov - gen. Janouška, z.s.. Zahájení soutěže se zúčastnil náš předseda spolku, generálmajor Ing. Jiří Kubala, se svou rodinou.

Soutěžilo se v následujících kategoriích:

  • ve stavbě plastikových modelů bojové techniky, letounů, těžkých vozidel z dob světových válek až po současnost.
  • dále modelů historických vozidel, osobních, nákladných, železničních a různé pracovní techniky.
  • a architektonických vystřihovánek našich hradů, zámků a historických budov

Vyhodnocení dne 31. 3. 2019 se zúčastnili další čtyři členové našeho spolku: pp. J. Schön, M. Smětala, L. Ležák a L. Hruban.

Bylo oceněno mnoho mladých modelářů, chlapců, dívek a také seniorů. Člen našeho spolku p. J. Cvalinga získal dvě ocenění a dostal se na první místo ve své kategorii se dvěma modely, tankem T-34 a letounem MiG-15.

Je milou připomínkou zmínit, že akce se také zůčastnil náš dnes již jediný žijící pilot RAF, který létal na legendárním stíhacím letounu Spitfire britského Královského letectva, generálmajor Emil Boček, jehož dovezli kolegové z brněnského spolku...

Fotografie: P. J. Schön, p. L. Ležák, p. J. Cvalinga, p. generálmajor Emil Boček, p. L. Hruban, a p. M. Smětala.

Fotogalerie zde...

Zpracoval: Ladislav Ležák, tiskový mluvčí spolku

Seznam rozdělení nepředaných ocenění...

... v anketě "Osobnost československého letectví 1918-2018". Barevně je rozlišený návrh na přidělení jednotlivých osobností mezi ČPS (členské prvky svazu) k zahájení "pátrání" po kontaktech na ně. Buď na ně osobně, u nežijících po příbuzných nositelích dědictví. Časově neomezujeme, ale máme předsevzetí uspořádat druhé kolo předání v Čáslavi při Dnu otevřených dveří letiště Čáslav 25. 5. 2019

Dřevohostice... 

... 61 let od nehody proudového letounu Il-28...

Dne 17. 11. 2018 jsme si připomněli tuto tragickou nehodu, která se stala 19. 11. 1957 při níž zahynuli tři mladí letci: por. Miloslav Matějka, npor. František Spurný a strš. Bohumil Utínek.

Byla sobota a přišlo opět nemálo příznivců se s námi podělit o tuto pietu - uctít památku zmařeným mladým životům při výcviku s nasazením života za všech okolností.

Počasí nám velmi přálo, i když byl menší poryv větru, ale krásné slunečné počasí.

Ve 13:00 hodin byl sraz na náměstí městyse Dřevohostice a odtud nás pomocí hasičského vozidla převezli na pietní místo do části Bezuchovského lesa , kde se tato tragická letecká událost stala.

Ve 14:00 bylo zahájení s představiteli městyse Dřevohostic, starostou Petrem Dostálem, za sbor SDH Jiří Zbíral a našeho spolku Letci Přerov - generála Karla Janouška, z.s.

Předseda Lubomír Hruban, Mgr. Zdeněk Smiřický, Miroslav Smětala, Zdeněk Kolda a Ladislav Ležák.

A tradičně přítomných občanů, kteří přišli od hostince "Na špici" procházkou na místo pomníku.

Položili jsme kytice, vzpomněli na našeho bývalého člena, mého otce Antonína Ležáka, který zemřel 9. 11. 2014.

Minutou ticha jsme uctili jeho památku, včetně letcům.

"Čest jejich památce"

Zpracoval: tiskový mluvčí spolku Ladislav Ležák

Vzpomínka na Josefa Františka...

8. 10. 2018 jsme si v obci Otaslavice připomněli 78 let od tragické a dosud nevysvětlené nehody letounu Hurricane MK.I R4175 (RF°R) válečného pilota, příslušníka 303. perutě RAF a nejlepšího pilota Bitvy o Británii, Josefa Františka (* 7. 10. 1914, Otaslavice - + 8. 10 1940 Cuddington Way, UK)

V úterý 8. října 1940 se v 9:40 při návratu z hlídkového letu Františkův Hurricane Mk.I R4175 (RF°R) zřítil v Cuddington Way v Ewellu. Důvody havárie se nepodařilo objasnit. Podle jedné teorie asi prováděl prvky letecké akrobacie blízko bydliště svého děvčete, podle jiných pamětníků na něm v té době byly patrné příznaky vyčerpání a únavy z boje. Je možné, že příčinou havárie byla kombinace obou těchto faktorů.

Po vyučení nastoupil do Školy leteckého dorostu v Prostějově. Po jejím ukončení se v roce 1936 stal pilotem na pozorovacích letounech Letov Š-328 u 5. letky 2. leteckého pluku v Olomouci. Po absolvování stíhacího kurzu se v roce 1936 stal stíhacím pilotem, létal na stíhačkách Avia B-534 u 4. stíhacího pluku u jeho 40. letky na letišti Kbely...

Proběhlo vítání místních - hostů a delegátů za spolky. Kladení kytic a věnců přítomných k uctění památky.

Ve složení delegátů Mgr. Zdeněk Smiřický, Jiří Holec, Zdeněk Holec a Miroslav Smětala.

"Čest jeho památce"

Za Letci Přerov - generála Karla Janouška, z. s.

Výbor děkuje všem zmíněným delegátům za účast na tomto pietním aktu.

Čerpáno na těchto stránkách: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_František

Den letectva...

Letci Přerov - generála Karla Janouška, z. s. 17.9.2018 oslavili Den letectva, který byl před časem zrušen. Sešli jsme se s členy spolku - aktivními piloty - piloty v důchodovém věku a s příznivci létání.

Naším záměrem je tento významný den stále udržovat v patrnosti, a snahou o zpětné zavedení svátku - letos stoletého výročí vzniku Československého letectva.

Za tímto účelem byly také zhotoveny pamětní medaile, které dostanou vybraní členové všech spolků Českého svazu letectví.

Generálmajor Ing. Jiří Kubala předseda spolku Letci Přerov - generála Karla Janouška, z. s. několik medailí udělil, jako poděkování členům za jejich obětavou práci.

Také musím poděkovat panu Petrovi Navrátilovi z letecké školy v Přerově, který nechal provést průlet nad pietním místem v obci Poličná, kde před šedesáti lety zahynuli letci, kpt. Stanislav Havlíček a kpt. Oldřich Losert.

Generální Štáb České Republiky pro vytíženost v osobním dopise se omluvili, že průlety letounů JAS-39 GRIPEN je nerealizovatelný. Jako náhradu provedl dne 26. 8. 2018 Ing. Alois Morkus nad Poličnou průlet s letounem L-200 "MORAVA"

Letci Přerov-generála Karla Janouška, z. s. děkují za pomoc s průletem v obci Poličná a pomoc rozvoji našeho spolku v Přerově.

Zpracoval: tiskový mluvčí spolku Ladislav Ležák

CLAY-EVA Blazice...

V Blazicích nedaleko Bystřice pod Hostýnem, byla 1. 9. 2018 odhalena pamětní tabule výsadku CLAY-EVA...

Skupina CLAY - radista Čestmír Šikola, šifrant Jiří Štokman a velitel Antonín Bartoš v době výcviku v Anglii v roce 1943...

Čestmír Šikola se narodil 28. 11. 1919 v Mukařově v okr. Jablonec n. Nisou. Jako student III. ročníku VŠCHT byl 17. 11. 1939 zatčen gestapem, ale podařilo se mu uniknout.....

Od začátku pobytu v Protektorátě bydlel Čestmír Šikola u Kučerů v Bystřici pod Hostýnem. V létě 1944 se u něho začaly projevovat zdravotní potíže způsobené nedostatkem pohybu na čerstvém

vzduchu. V polovině srpna nařídil MUDr. Vytrhlík, aby radista změnil bydliště. Jan Filip z Bystřice pod Hostýnem se v Blazicích stýkal s četnickým praporčíkem Synkem. Domluvili s Frantou Hradilíkem, místním tesařem na č. p. 60, úkryt i stravu pro radistu v domku přes cestu, v němž bydlela Františkova tchyně Májičková s nájemnicí Marií Skařupovou. Obě byly ochotné pobyt mladého muže utajovat. Věřily, že utekl z nasazení v Německu a potřebuje pomoc...

Zasvěceni byli podporovatelé odboje jako četník Synek a tajemník Hájek a nikdo kromě Gestapa neslídil!...

Od 1. září 1944 do 18. listopadu 1944 provozovala EVA spojení Blazice-Londýn. Radista měl výborné pracovní podmínky. V noci vycházel na procházky do polí k Dřevohosticím nebo k Býškovicím, a tak se jeho zdravotní stav velmi rychle zlepšil. Elektřinu k vysílačce zavedl správce bystřické rozvodny Boh. Mikulenka před příchodem radisty. Bylo odesláno na 300 depeší a stovky přijaty. Z města a zpět je přenášeli Jan Filip a paní Podhajská roz. Němcová...

Kvůli nebezpečí odhalení se Čestmír Šikola 18. listopadu 1944 vrátil do Bystřice pod Hostýnem k Zicháčkům, kde už byli oba jeho spolubojovníci...

Podrobnější údaje o skupině CLAY-EVA na adrese https://blazice.cz/cz/obec-blazice.htm

Čerpáno z pamětní tabule CLAY-EVA...

Spolek Letci Přerov generála Karla Janouška, z. s., děkuje za pozvání obce Blazice na velkolepé akci se všemi přítomnými - Štokmanem, Šikolou a Bartošem, který přiletěl z USA.

Fotogalerie...

Zpracoval: tiskový mluvčí spolku Ladislav Ležák

Z pěšáka od Tobruku pilotem RAF...

Dne 31. 8. 2018 se ve Slavičíně v městské knihovně pod vedením Mgr. Gabriely Klabačkové konalo zahájení vernisáže, která potrvá do konce září. Ředitel KVV Zlín plk. Ing. Petr Potyka převzal záštitu nad vernisáží, věnovanou majoru in memoriam Karlu Křenkovi, letci RAF, k příležitosti 100 let od jeho narození.

Vernisáž zahájil PhDr. Ladislav Slámečka s velkým úspěchem a odezvou.

Bylo přítomno mnoho vzácných hostů - mimo jiné plk. Alois Dubec, který letos oslavil úctyhodných 95 let v plné síle! Gratulujeme k jeho životnímu jubileu!

PhDr. Ladislav Slámečka nabídl veřejnosti mnoho fotografií s dokumenty. Měli jsme také možnost poslechu krásné hudby.

Karel Křenek se narodil 25. listopadu 1918 ve Valašské Bystřici. Po ukončení měšťanské školy se u svého bratra ve Slavičíně vyučil obuvníkem a prodavačem obuvi pro firmu Baťa. Po vyučení byl zaměstnán u této firmy ve Zlíně a později v Brně. 13. 12. 1939 opouští Slavičín. Spolu se svými přáteli Vojtěchem Janečkou, Jaromírem Strážnickým a Josefem Šebestíkem. Přes Slovensko překračuje hranice do Maďarska, kde je tři měsíce internován v pověstné věznici Tolonház. Podaří se mu uprchnout do jugoslávského Bělehradu. Na francouzském konzulátu je zde formálně odveden, obdrží cestovní pas a putuje přes Řecko, Turecko až do Libanonu. V Bejrútu byl 28. 3. 1940 přijat do čs. armády. Po porážce Francie odjíždí do Palestiny, kde se formuje Československý pěší prapor 11 - Východní.

První vojenský výcvik absolvuje ve vojenském táboře Gedera nedaleko Tel Avivu. Dne 28. 7. 1940 složil vojenskou přísahu jako vojín 1. roty. Text přísahy zněl: "Přísaháme, že setrváme v boji za svobodu vlasti, druh druha neopouštějíce!"

Na vernisáži byl také syn pana Křenka, Zdeněk Křenek s manželkou, která je neteří velitele čs. letců v RAF - pana generála Karla Janouška (jediný Čechoslovák s titulem leteckého maršála RAF.

Další informace zde: https://www.leteckemuzeum.eu/news/krenek-karel-pribeh-stihace/

Letci Přerov - generála Karla Janouška, z.s. děkují PhDr, Ladislavovi Slámečkovi za pozvání a perfektně zvládnutou akci!

Naše delegace v sestavě: výkonný předseda Lubomír Hruban, Miroslav Smětala

a Ladislav Ležák.

Zpracoval: tiskový mluvčí Ladislav Ležák

60. výročí katastrofy v Poličné...

V srpnu 26. 8. 1958 došlo k tragické havárii bombardovacího letounu Il-28, při které zahynuli dva letci - kpt. Stanislav Havlíček a kpt. Oldřich Losert. Kpt. Josef Hájek se zázrakem zachránil na padáku...

Po šedesáti letech na den přesně, 26. 8. 2018, jsme si připomněli tragickou nehodu s uctěním jejich památky za přítomnosti jejich pozůstalé rodiny.

Pietní akt začal zahájením v 15:00 hodin s připomenutím tragické nehody a vítáním významných hostů, kteří byli přítomni a podpořili účast také místních občanů obce Poličná. Pplk. Josef Krause, předseda vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry, se ujal ceremonie podle protokolu s kladením věnců, kytic a ostatních přítomných, včetně starosty obce Poličná Vladimíra Místeckého.

Děkuji především také snaše kpt. Oldřicha Loserta, paní Hance Losertové, za její iniciativu, když náhodou četla článek na internetu od pana plk Ing. Jaroslava Dvořáka "Vzpomínka na hrdiny". Po přečtení tohoto článku oslovila pana starostu Místeckého, který přeposlal e-mail mně. Poté jsme spolu intenzivně komunikovali a přeposílali informace k událostem nehody letounu.

Také děkuji ostatním příbuzným, opět Hance Losertové, Jitce Bunčekové, Ivaně Šafránkové a také rodině Hájkových, že se s námi přijeli podělit k 60. výročí uctění památky.

Byli zde poprvé od odhalení pamětní desky, pro připomínku konaná 27. 8. 2011, rodina kpt. Oldřicha Loserta a také kpt. Josefa Hájka - jediného zachráněného na padáku, syn Vladislav Hájek, a vnuk David s rodinou.

Děkuji letecké škole v Přerově, Petrovi Navrátilovi, za podporu ozvláštnit pietní akt průletem letounu L-200 "MORAVA", který proběhl přesně v 15:30 hodin. Pilotovi Aloisovi Morkusovi za provedený a bezchybný průlet přesně na čas!

Informace k událostem a s podrobným popisem se dočtete na této internetové stránce - https://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/detail/538/

Akce byla pořádána našim spolkem Letci Přerov - generála Karla Janouška, z. s., obcí Poličná, starostou Vladimírem Místeckým a jeho zástupci, kterým také děkujeme za pohoštění v místní hospůdce "U slunce"

Ostatní přítomní: Předseda našeho spolku generálmajor Ing. Jiří Kubala s jeho chotí pí. Kubalovou, výkonný předseda Lubomír Hruban, pplk. Josef Krause, Kolda Zdeněk, Mgr. Zdeněk Smiřický, Miroslav Smětala, Jiří a Zdeněk Holcovi, Ladislav Ležák.

Místní: pan Milota, paní Šedá, fotograf a pamětník Karel Malúšek pořídil fotografie.

Zpracoval: tiskový mluvčí Ladislav Ležák.

Beseda o letectví na ZŠ Poličná...

Akce pořádaná k 60. výročí letecké katastrofy letounu Il-28 v obci Poličná...

V Poličné 6. 6. proběhla beseda o letectví s žáky základní školy o vzniku a výstavbě letiště Přerov v období od roku 1937. V poválečném stavu bylo letiště nevyhovující a potom v roce 1949 došlo k modernizaci letiště s výstavbou betonové vzletové a přistávací dráhy o délce 2500 metrů. Po vrtulových a nedostačujicích letounech přichází éra dvouproudových letounů studené války mezi východem a západem k přezbrojování v roce 1954 a to bombardovacími letouny Il-28.

Letouny Il-28 přilétly do Přerova 1955. Zkoušky byly na tehdejší dobu velmi náročné, neboť technické a letové parametry tohoto letounu byly na tu dobu vzhledem k tehdejšímu vybavení západního letectva pro vojenskou leteckou veřejnost na západě dosti překvapující.

Nicméně i tato jedna z velmi úspěšných anabází čs. letectva tehdejších let končí a jako následek změny vojenské doktríny, kdy se začal klást větší důraz na používání řízených střel země-země a kdy byla snaha o zmírnění studené války, došlo ke snižování stavu letounů, což začalo v srpnu 1958 a v červenci 1965 bombardovací letectvo přestalo existovat.

Poté jsme navázali na leteckou katastrofu v obci Poličná dne 26. 8. 1958 bombardovacího letounu Il-28, kde zahynuli dva letci - kpt. Stanislav Havlíček a kpt. Oldřich Losert. Kpt. Josef Hájek se zachránil na padáku...

Následovaly dotazy žáků, na které bylo zodpovězeno. Byly vytvořeny tři skupiny žáků s průběhem 45 minut na jednu besedu. Besedu provedli - major Zdeněk Kolda, historik nadrotmistr Jaroslav Schön a Ladislav Ležák.

Fotodokumentace Ludmila Pivničková...

Děkujeme především vedení základní školy v Poličné - ředitelce pí. Mgr. Žilinské za zprostředkování prostoru projektoru pro obrazovou presentaci a besedy na téma "Beseda o letectví 60 výročí nehody bombardovacího letounu Il-28"

Také děkujeme našemu výkonnému předsedovi Lubomíru Hrubanovi za zpracování materiálu do elektronické podoby a zprostředkování besedy s ředitelkou pí. Mgr. Žilinskou.

Zpracoval tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Vzpomínka na plk. in memoriam Karla Šťastného...

...dne 2. 6. 2018 - u příležitosti nedožitých 100 let 3. 8. 2018 (pietní akt byl z administrativních důvodů obce Hošťálková posunut o dva měsíce dříve).

V obci Hošťálková, jsme uctili památku na letce RAF plk. Karla Šťastného, operujícího nad Německem za druhé světové války v rámci 311. bombardovací perutě.

První odhalení pamětní desky v obci Hošťálková proběhlo v roce 2005 za účasti naších delegátů - plk. Miroslava Chalupeckého, plk. Břetislava Cagáška a plk. Vlastimila Teličky - dále pak členů vlády ČR, včetně hejtmana zlínského kraje Jiřího Čunka.

V roce 1948 byla situace v tehdejším ČSSR napjatá, a tak piloti RAF plánovali útěk do zahraničí. Plk. Karel Šťastný byl jedním z mnoha se svými kamarády letci RAF.

Útěk se uskutečnil 13. 6. 1948. Vzlet provedli 14. 6. 1948 asi v 01:00 hod. směrem k Horním Počernicím. Piloty letounu byli Josef Bernát, Hugo Hrbáček a Karel Šťastný. Dalšími osobami na palubě letounu byli Zdeněk Sichrovský, Vlastimil Prášek, Karel Kanda a dva další bývalí příslušníci RAF, dále generál Alois Liška a další cestující. Mezi nimi byl i bratr Karla Šťastného se svou ženou a dvěma chlapci. 14. 6. 1948 v 03:30 hod. přistál na letišti Manston, Kent, v Anglii letoun D-47 s označením československého letectva. Na palubě bylo 17 mužů ve vojenském věku, dvě ženy a dva chlapci ve věku 14 a 18 let. Československá vláda požadovala vrácení letadla. Po třech měsících jednání se letadlo spolu s vyúčtováním za parkování v Manstonu vrátilo do Československa.

Při cvičném letu 10. 1. 1958 došlo vlivem neuposlechnutí instruktora plk. Karla Šťastného žákem k havárii, letoun narazil do stromu a oba letci zahynuli.

Zahájení pietního aktu bylo ve 13:30. Poté zazněla večerka, následovalo kladení věnce a položení kytice za náš spolek Letci Přerov - generála Karla Janouška, z. s., za přítomnosti generálmajora Ing. Jiřího Jančíka a Milana Vacka. Poté následovala zdravice také za náš spolek s pozdravy jménem našeho předsedy generálmajora Ing. Jiřího Kubaly. Přítomnost také obohatil hejtman zlínského kraje Jiří Čunek se zdravici

Dále bylo v zámku obce Hošťálková otevřeno muzeum letců RAF.

Děkujeme za pozvání vedení obce Hošťálková, zejména panu starostovi Laštovicovi, místostarostkám paní Ing. Plevové a paní Graclíkové.

Delegáti: Ladislav Ležák a Ludmila Pivničková

Fotogalerie...

Opět doplňuji informaci o účasti našeho výkonného předsedy Lubomíra Hrubana s moderováním 2. 6. v Hranicích - letiště Drahotuše na AIR-AUTO MOTO Veteránfestu.

Zpracoval: tiskový mluvčí spolku - Ladislav Ležák

Valašské Klobouky - Smolina

Dovršení květnových akcí - 26. 5. 2018 jsme zakončily vzpomínkou na rotmistra - plk. in memoriam Josefa Valčíka v jeho rodném místě Valašské Klobouky - Smolina.

"Operace Anthropoid 27.5.1942 - Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha"

V 10:00 začala mše svatá pana faráře Mgr.Karla Janíčka. Po této mši svaté byly položeny věnce a kytice. Zazněla večerka a státní hymny Slovenska a České republiky. Po zdravici hostů přednesly děti z místní školy krásné básně.

Vzpomínka na naše hrdiny - od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha uplynulo 76 let.

Jsme velmi vděčni za účast na pietním aktu se srdečným pozváním starostky Mgr. E. Olšákové, se kterou máme velmi vřelé vztahy k těmto akcím - pietám a také nám poděkovala za účast s pozdravy našeho vedení!

Byl to nad míru hektický den, neboť jsme také měli dne 26. 5. účast na výstavě modelářů v Tovačově. Proto byly ustanoveny dvě skupiny delegátů s účastí ve Valašských Kloboucích - Smolině a Tovačově.

Účast: Valašské Klobouky - Smolina: Miroslav Smětala, Jiří Holec, Zdeněk Holec, Ladislav Ležák a Ludmila Pivničková. Také tradičně náš člen - předseda klubu vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry major v. v. Josef Krause a člen Československé obce legionářské, Jednota Brno 1, Dr. Ladislav Slámečka.

Všem zmíněným děkuji za účast!

Cestou domů jsme se ještě zastavili v obci Ratiboř, kousek od obce Hošťálková.

Byla tam maketa legendárního letounu spitfire v životní velikosti. Byli mile překvapeni mou návštěvou a mám předat pozdravy našim členům a vedení našeho spolku Letci Přerov - generála Karla Janouška, z. s.

Fotogalerie

Zpracoval: tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Odkaz na události Atentátu 27. 5. 1942

Uctění památky hrdinů...

U příležitosti oslav osvobození sovětskou armádou od německo - fašistické okupace dne 8. 5. 2018 jsme u pomníku padlých na Třídě generála Karla Janouška v Přerově uctili památku s položením kytice.

Poté jsme dali kytičku i na pamětní desku generála Karla Janouška, jediného Čechoslováka s titulem "maršál R.A.F" - velitele čs. letectva v Anglii v době II. světové války, jehož jméno máme čest nosit ve svém názvu.

Poslední zastavení a uctění památky s položením kytice bylo u pomníku sovětské armády u ZŠ v Přerově v ulici Želatovská.

Fotogalerie...

Delegáti: Předseda našeho spolku genmaj. Ing. Jiří Kubala s jeho chotí pí. Kubalovou, Miroslav Smětala, Jaroslav Vaněk, Ladislav Ležák a Ludmila Pivničková.

Zpracoval: tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Vzpomínka na Standu Mikulu...

30. 4. 2018 jsme si připomněli památku významného rodáka obce Boršice plk. Stanislava Mikuly - letce RAF. 2. 5. 2018. by se dožil sta let.

Plk. Stanislav Mikula sloužil za druhé světové války v Africkém Tobruku u 311. bombardovací perutě RAF. Za aktivní účast v boji za osvobození Československa v 2. světové válce 1939 - 1945 obdržel Československý válečný kříž a další čs. i zahraniční vyznamenání. Čest jeho památce!

Dále musím zmínit, že od našeho člena spolku Zdeňka Holce byl v Tobruku jeho bratr plk. Oldřich Holec, který měl pracovní zařazení zbrojíř.

Syn pana plukovníka Vlastimil Mikula v 17:00 zahájil pietu s vítáním občanů Boršice, pěveckého dětského sboru a významných hostů. Po ukončení piety u rodného domu plk. Stanislava Mikuly jsme se přesunuli k pomníku druhé světové války a připomněli si 73. výročí osvobození obce od německo - fašistické okupace rumunskou armádou.

Svou přítomností obohatil návštěvu hejtman zlínského kraje Jiří Čunek, který zmínil, abychom mi lidé nezapomínali na utrpení našich hrdinů, kterým se nedostalo štěstí přežít bez ztráty vlastního života, abychom my budoucí mohli žít v míru.

Místní dechová kapela Boršičanka pod vedením kapelníka Antonína Koníčka zahrála Rumunskou hymnu a Českou hymnu.

Ještě jsme se naposledy zastavili u pomníku 1. světové války v doprovodu vojenského vozidla IVECO a kapela Boršičanka nám k poslechu hrála krásné lidové písně.

Čest památce všem, kteří položili svůj život za naši svobodu!

Po těchto pietách jsme byli obohaceni o tradici se stavěním "Májky". Možností pro mládež bylo také opéci si párky nad kontrolovaným ohništěm.

Závěrem jsme pplk. Stanislavu Mikulovi poděkovali za jeho životní zkušenosti, které by měli sloužit nám i budoucím. Starostovi Boršic, kpt. v aktivní záloze zlínského kraje Ing. Romanu Jílkovi za vřelé přivítání a skvěle zvládnuté odpoledne.

Delegáti: Předseda spolku vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry zlínského kraje - major v. v. Josef Krause, Zdeněk Holec, Jiří Holec, Miroslav Smětala, Ota Karlík, Ludmila Pivničková a Ladislav Ležák, člen Československé obce legionářské, Jednota Brno 1, Dr. Ladislav Slámečka, také náš budoucí člen.

Pokud byste měli chuť se podívat do muzea plk. Stanislava Mikuly, příslušníka RAF, v Boršicích, přikládám kontakt: pplk. v. v. Vlastimil Mikula ml. 603 140 305

A zde malá fotogalerie...

Zpracoval: tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Pietní akt v Buchlovicích...

V Buchlovicích, jsme si po třiasedmdesáti letech připomněli památku osvoboditelů od nacistů II světové války pietním aktem, položením kytice s uctěním památky padlých obyvatel městyse Buchlovic s poděkováním osvoboditelů - ,,Rumunské armády".

"Byla neděle 29. dubna 1945. Kolem jedenácté hodiny ranní vstoupili do Buchlovic vojáci II. divize první rumunské polní armády, kde byli lidmi radostně vítáni," připomenul shromážděným občanům blížící se svobodu Jan Štokman, předseda okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Uherské Hradiště.

Opět děkujeme místním občanům a starostovi Ing. Jiřímu Černému městyse Buchlovic již tradičně za vřelé přivítání s pohoštěním.

Těšíme se na příští návštěvu a spolupráci.

Delegáti: předseda spolku Letci Přerov-generála Karla Janouška, z.s., genmaj. Ing. Jiří Kubala s jeho chotí pí. Kubalovou, výkonný předseda spolku Lubomír Hruban, maj. v. v. Josef Krause - předseda klubu vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry Zlínského kraje, historik spolku Jaroslav Schön, Miroslav Smětala, Zdeněk Holec, Ludmila Pivničková a Ladislav Ležák.

,,V odkazu se lze dočíst aktuality z dění 27. 4. 2018 městyse Buchlovic Deník.cz".

Fotogalerie zde...

Zpracoval: tiskový mluvčí Ladislav Ležák

Uctění památky výsadku Clay-Eva...

Letošní rok 2018 byl zahájen jednou z jarních akcí, již tradičně - uctění památky seskoků paradesantní skupiny v obci Hostišová Clay-Eva, která se konala 13. 4. 2018.

Zajímavou informací je to, že v noci z 12. na 13. dubna 1944 seskočila na území Trnovce, který spadá pod katastr obce, paradesantní skupina Clay z příslušníků čs. zahraničního vojska ve Velké Británii ve složení Antonín Bartoš - velitel, Jiří Štokman - šifrant, Čestmír Šikola - radiotelegrafista, která měla rozhodující podíl na přípravách povstání na východní Moravě ke konci druhé světové války.

V tomto roce, jsme byli ochuzeni o podívanou seskoků vojenských výsadkářů z vrtulníku MI-117Š z administrativních důvodů a také povětrnostní vlivy nebyly příznivé.

Účastníci nočního pochodu již také tradičně pořádali pochod do Bystřice pod Hostýnem s trasou od 30 do 36 kilometrů, dle předem domluvených podmínek. Letos však byla trasa upravena, neboť došlo k polomům vlivem vichřice v hostýnských návrších a nebylo možné jít původní trasou.

Akce se také zúčastnil "Hejtman Zlínského kraje - Jiří Čunek".

Předně, bych také chtěl poděkovat, paní starostce Martě Smolkové, za pozvání a vřelé přivítání.

Účast delegátů v sestavě našeho spolku - předseda Českého svazu letectví ČR. gen. major Ing. Jiří Kubala, předseda paradesantní skupiny vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry major Josef Krause - také člen našeho spolku, Lubomír Hruban, Miroslav Smětala, Mgr. Zdeněk Smiřický, Zdeněk Kolda, Zdeněk Holec, Jiří Holec, Ota Karlík, Ladislav Ležák a členka našeho spolku Ludmila Pivničková, která pořizovala fotografie.

Zpracoval:

Ladislav Ležák - tiskový mluvčí spolku "Letci Přerov-generála Karla Janouška"

Popis k fotografiím:

První fotografie zleva - Ota Karlík, Jiří Holec, Miroslav Smětala, Zdeněk Kolda, genmaj. Ing. Jiří Kubala, Ladislav Ležák, Lubomír Hruban.

Druhá fotografie: major Josef Krause poslední vpravo s kyticí. 

Ostatní obrázky najdete ve fotogalerii pod tímto odkazem...