Uctění památky výsadku Clay-Eva...

Letošní rok 2018 byl zahájen jednou z jarních akcí, již tradičně - uctění památky seskoků paradesantní skupiny v obci Hostišová Clay-Eva, která se konala 13. 4. 2018.

Zajímavou informací je to, že v noci z 12. na 13. dubna 1944 seskočila na území Trnovce, který spadá pod katastr obce, paradesantní skupina Clay z příslušníků čs. zahraničního vojska ve Velké Británii ve složení Antonín Bartoš - velitel, Jiří Štokman - šifrant, Čestmír Šikola - radiotelegrafista, která měla rozhodující podíl na přípravách povstání na východní Moravě ke konci druhé světové války.

V tomto roce, jsme byli ochuzeni o podívanou seskoků vojenských výsadkářů z vrtulníku MI-117Š z administrativních důvodů a také povětrnostní vlivy nebyly příznivé.

Účastníci nočního pochodu již také tradičně pořádali pochod do Bystřice pod Hostýnem s trasou od 30 do 36 kilometrů, dle předem domluvených podmínek. Letos však byla trasa upravena, neboť došlo k polomům vlivem vichřice v hostýnských návrších a nebylo možné jít původní trasou.

Akce se také zúčastnil "Hejtman Zlínského kraje - Jiří Čunek".

Předně, bych také chtěl poděkovat, paní starostce Martě Smolkové, za pozvání a vřelé přivítání.

Účast delegátů v sestavě našeho spolku - předseda Českého svazu letectví ČR. gen. major Ing. Jiří Kubala, předseda paradesantní skupiny vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry major Josef Krause - také člen našeho spolku, Lubomír Hruban, Miroslav Smětala, Mgr. Zdeněk Smiřický, Zdeněk Kolda, Zdeněk Holec, Jiří Holec, Ota Karlík, Ladislav Ležák a členka našeho spolku Ludmila Pivničková, která pořizovala fotografie.

Zpracoval:

Ladislav Ležák - tiskový mluvčí spolku "Letci Přerov-generála Karla Janouška"

Popis k fotografiím:

První fotografie zleva - Ota Karlík, Jiří Holec, Miroslav Smětala, Zdeněk Kolda, genmaj. Ing. Jiří Kubala, Ladislav Ležák, Lubomír Hruban.

Druhá fotografie: major Josef Krause poslední vpravo s kyticí. 

Ostatní obrázky najdete ve fotogalerii pod tímto odkazem...